Hanbok - Koreański strój narodowy

Hanbok - Koreański strój narodowy
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

I. Historia

Hanbok charakteryzuje się prostą linią i brakiem kieszeni. Damski hanbok składa się ze spódnicy i kurtki w stylu bolero, natomiast męski z szerokich spodni związanych w kostkach i krótkiej kurtki. Hanbok jest noszony przez Koreańczyków w każdym wieku, głównie podczas tradycyjnych świąt i specjalnych spotkań, mających koreańskie zabarwienie. Niektóre z podstawowych elementów współczesnych hanboków, kurtki (chogori) i spodnie (paji) były prawdopodobnie noszone już bardzo dawno temu, ale zaczęły się rozwijać w czasie okresu Trzech Królestw (57 B.C - 668 A.D.). Krótkie, ciasne spodnie i ciasne, sięgające do pasa kurtki były noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn już na początku tego okresu, czego dowodem są malowidła w starożytnych grobowcach. Pod koniec okresu Trzech Królestw Chiny zapoznały Koreańczyków z mandaryńskimi, jedwabnymi togami, które były noszone przez wysoko postawionych członków społeczeństwa i urzędników. Szlachcianki zaczęły nosić długie spódnico-spodnie i sięgające bioder kurtki z szerokimi rękawami związane w pasie. Natomiast panowie zaczęli nosić szerokie spodnie związane w kostkach i wąskie, przypominające tunikę kurtki z mankietami, związane w pasie.

Pod koniec XIII wieku Koryo, królestwo, które rządziło Koreą od 918 do 1392, zostało wasalem Mongolii podczas panowania mongolsko-chińskiej dynastii Yuan. Jej 25 władca, Chungnyol-wang (1274-1308) pojął za żonę księżniczkę z dworu Kubla Khan i zaczął rozpowszechniać mongolską modę. Niektórzy twierdzą, że podczas trzech lat jego panowania, każdy urzędnik musiał zgolić włosy poza pasmem na środku głowy i zacząć nosić stroje prostego ludu mongolskiego. Podczas krótkiego okresu, kiedy Koryo było wasalem Mongolii, koreańsko-mongolskie królowe miały całkiem spory wpływ na modę tamtych czasów. Spódnica (chima) i kurtka (chogori) zostały skrócone. Kurtka została podciągnięta ponad talią i związana na klatce piersiowej szeroką wstęgą zamiast pasem, a rękawy zostały lekko zakrzywione. Wyższe klasy społeczne nosiły w ciepłe dni hanboki z ciasno plecionej tkaniny lub innych wysokiej klasy, lekkich materiałów, a w pozostałe z jedwabiu. Zwykły lud w najlepszym przypadku był ograniczony przez prawo i ubogie zasoby do bawełny. Stroje ludzi z wyższych klas cechowała bogata kolorystyka. Generalnie jasne kolory były noszone przez dzieci i młode dziewczęta, a ciemniejsze przez starsze kobiety i mężczyzn. Zwykły lud był ograniczony przez prawo do koloru białego, a na specjalne okazje do mdłych odcieni różu, jasnego zielonego, szarego i koloru przypominający węgiel.
Zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili włosy spięte w warkocz dopóki nie wzięli ślubu, kiedy to włosy mężczyzn wiązane były w węzeł na czubku głowy (sangtu), a kobiet w kłębek nad karkiem. We włosy kobiet wpięta była długa spinka, która utrzymywała konstrukcję, a także służyła jako ozdoba. Materiał i długość spinki zależały od klasy społecznej i statusu. Ozdoby mężczyzn również zależały od klasy i statusu.

II. Elementy hanboków damskiego i męskiego



Hanbok

 

Hanbok

III.Rodzaje hanboków

Rodzaje hanboków zostały podzielone według statusu społecznego, klasy, płci i wieku noszących. Obecnie hanboki są noszone podczas specjalnych okazji i są podzielone zgodnie z ich funkcjami, m.in.: ślubne, świąteczne, pierwszo-urodzinowe, itd.

* Myeongeol Hanbok
Zgodnie z tradycją koreańczycy okazują szacunek swoim rodzicom wcześnie rano pierwszego dnia Nowego Roku poprzez głęboki pokłon. Zarówno dzieci, jak i rodzice mają wtedy na sobie hanboki. Strój dzieci składa się na ogół z tęczowej jeogori (kurtka) i chimy (spódnica), bądź baji (spodni) w przypadku chłopców.

* Dol Hanbok
Pierwsze urodziny dziecka, dol, są tradycyjnie świętowane z życzeniami zdrowia i długiego życia. Tego dnia dzieci mają na sobie dol-hanbok bądź dol-ot. Chłopcy na ogół ubrani są w różową jeogori (kurtka) z długim niebieskim goreum (pasek materiału). Dziewczynki noszą jeogori w tęczowe paski.

* Hoegabyeon Hanbok
Hoegabyeon jest przyjęciem wydawanym przez dzieci by uczcić 61 urodziny któregoś z rodziców i życzyć mu długiego życia. Mężczyźni, którzy kończą 61 lat noszą geumgwanjobok, a kobiety dangui - rodzaj świątecznej sukienki na specjalne okazje.

* Hollyebok (Ślubny hanbok)
Ślubne hanboki charakteryzują się jasną kolorystyką materiału. Pan młody ma na sobie baji (spodnie), jeogori (kurtka), joggi (kamizelka), magoja (płaszcz) i durumagi (płaszcz wierzchni). Panna młoda ubrana jest w zieloną chimę (spódnica), żółtą jeogori (krótka kurtka), i wonsam (długi płaszcz wierzchni panny młodej). Jej włosy są specjalnie ułożone przy użyciu jokduri (specjalna ozdoba głowy).

* Saenghwal Hanbok
Używanie hanboków podlega skomplikowanym zasadom, dlatego też zostały wprowadzone uproszczone wersje hanboka. Zostały one stworzone z myślą o codziennym użytku. Są one bardzo proste i wygodne. Coraz więcej ludzi chce wyrazić swoją indywidualność poprzez noszenie czegoś, co łączy w sobie tradycyjne piękno i współczesną prostotę. Współczesna wersja hanboka ma wiele styli i tworzy się je z rozmaitych materiałów.

Korea-Online.pl